Co to jest mobilność?

„Mobilność to zdolność układu nerwowego do wykonania efektywnego, bezbolesnego ruchu w stawie/stawach w optymalnym zakresie ruchomości.”

Dlaczego masz mniejszą mobilność?

W dzisiejszych czasach, rozwój techniki sprawił, że ludzie coraz mniej się poruszają, a więcej czasu spędzają siedząc. Dla przykładu np. w pracy 8 godzin za biurkiem, następnie dojazd około godziny do pracy i z pracy, bierny odpoczynek po pracy przed TV, bądź dodatkowo korzystanie z komputera czy telefonu często odbywa się w pozycji siedzącej. To powoduje, że większość czasu spędzamy w jednej pozycji. Negatywnym skutkiem takiego działania są skrócone mięśnie oraz ścięgna. To właśnie przykurcze w stawach uniemożliwiają w pełni wykorzystanie potencjały ciała. Zaś ograniczenia ruchomości nierzadko powodują bolesność. Czy istnieje sposób, aby zadbać o swoją mobilność i odpowiedni komfort wykonywania ruchów w życiu codziennym?

Jak to przełożyć na praktyke?

Odpowiednia mobilność sprzyja wykonywaniu ruchów bez większych przeszkód, dodatkowo chroni przed urazami, jeśli zdarzy nam się wykonać przypadkowy, niekontrolowany ruch. Tak samo jak nasze ciała potrzebuje silnych mięśni czy odpowiedniej koordynacji, również niezbędne jest zachowanie właściwej ruchomości. Dodatkowo zbyt duża ruchomość, może być tak samo niebezpieczna niż ograniczenie ruchomości. Jeśli czujesz, że Twoje ciało jest “sztywne” popracuj nad mobilnością.

I jak poprawić mobilność?

Oto kilka przykładów, które możesz wykonać, aby poprawić swoją mobilność.

1. Ćwiczenia mobility z rollerem

Jedną z metod pracy nad mobilnością są ćwiczenia mobility z rollerem. Można je wykonać przy użyciu specjalnego piankowego wałka.

Dowiedz się więcej: Jaki roller wybrać?

Masaż rollerem będzie działać podobnie jak zwykły klasyczny masaż. Wówczas mówimy automasażu. Rolowanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Ćwiczenia mobility z rollerem nie tylko poprawiają mobilność stawów, ale także zmniejszają ból kręgosłupa.

Zobacz: 8 ćwiczeń z rollerem, które uratują Twój kręgosłup

Badania naukowe wykazują, że nawet osoby, które wykonują stretching, mogą jeszcze zwiększyć elastyczność oraz zakresy ruchów w stawach realizując program mobility przy użyciu ćwiczeń z rollerem.

Rolowanie przy użyciu rollera może być wstępem do stretchingu – i wówczas takie ćwiczenia można potraktować jako rozgrzewkę.

Z drugiej strony może stanowić element regeneracji po treningu. W ten sposób dzięki rolowaniu poprawia się krążenie, i co za tym idzie ukrwienie mięśni, zapobiegając niedotlenieniu tkanek. Dzięki dobremu ukrwieniu i dotlenieniu tkanej rolowanie wysmukla ciało, rozbija tkankę tłuszczową, zaś celulit staje się mniej widoczny,

Czytaj więcej: Dlaczego warto się rolować – 6 największych korzyści

2. Ćwiczenia mobility z piłką

Piłka Lacrosse to obok rollera kolejny sprzęt, który pomoże poprawić Twoją mobilność, a w konsekwencji pozbędziesz się bólu.

Ból w okolicy kolana może mieć swoją przyczynę w innych obszarach ciała, a dzięki piłeczce do masażu można dotrzeć precyzyjnie do punktów spustowych i je rozluźnić, co może przynieść ulgę. Jest to działanie na powięź głęboką.

Czytaj więcej: Co musisz wiedzieć o bólu mięśniowo-powięziowym?

Rozluźnienie punktów spustowych nie tylko przyniesie ulgę, ale także zaobserwujesz poprawę ruchomości w stawach poprzez zniwelowanie napięć mięśniowych.

Chociaż sam masaż piłeczką nie zależy do najprzyjemniejszych, zaraz po wykonaniu serii ćwiczeń mobilności poczujesz się lekko.

Zobacz: 5 sposobów użycia piłeczki do masażu

3. Ćwiczenia mobility z duoball

Podwójne piłki, zaprojektowane do precyzyjnego rozluźniania mięśni i powięzi wzdłuż kręgosłupa. Dostępne na rynku są w dwóch rozmiarach o jednej twardości – Ø 8 cm i Ø 12 cm . W zależności od wielkości, idealne do masażu odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa.

Podwójną piłkę należy również dobrać względem wielkości ciała, tak, aby masaż stał się nie tylko precyzyjny, ale przede wszystkim wygodny.

Jak często ćwiczyć?

Trening mobilności warto włączyć do swojego tygodniowego planu treningowego. Najlepiej, aby taki trening odbywał się dwa razy w tygodniu, a jeśli to niemożliwe, to przynajmniej raz.

Jak poprawić mobilność – podsumowanie

Znasz już teraz podstawowe metody pracy nad mobilnością, ćwiczenia i jak je wpleść do planu treningowego – czyli wiesz jak wygląda teoria w tym zakresie. Prawidłowej postawy ciała oraz techniki wykonywania ćwiczeń ucz się jednak pod okiem specjalisty.

Fizjoterapeuta przede wszystkim ma wiedzę i narzędzia diagnostyczne, i co za tym idzie może ocenić postawę ciała w statyce, jak również przeprowadzić badanie dynamiczne. Oceni Twoją funkcjonalność i dodatkowo ograniczenia, które mogą wynikać z wad postawy ciała.

Pamiętaj, że podejmowanie prób na własną rękę, może spowodować, że popełnisz błędy, a zła pozycja w czasie ćwiczeń czy niepoprawny ruch może przynieść więcej negatywnych skutków dla zdrowia niż korzyści.

Zobacz także: 4 błędy jakie popełniasz rolując się (i jak je naprawić?)