Taśma spiralna

Taśma spiralna (SPL) oplata ciało w dwóch przeciwległych helisach, po prawej i lewej stronie, łącząc każdą stronę czaszki przez górną część pleców z przeciwległym ramieniem, a następnie wokół żeber z przodu, aby ponownie skrzyżować na poziomie pępka do biodra. Od biodra linia spiralna przechodzi jak „skakanka” wzdłuż przednio-bocznej części uda i goleni do środkowego łuku podłużnego, przechodząc pod stopą i biegnąc po tylno-bocznej stronie nogi do kości kulszowej i do mięśnia prostownika grzbietu (z każdej strony, w zależności od postawy lub pozycji), aby kończyć się bardzo blisko miejsca, w którym zaczęło się na czaszce.

Funkcja posturalna

Taśma spiralna pełni funkcje posturalne, owijając ciało podwójną spiralą, która pomaga utrzymać równowagę we wszystkich płaszczyznach. Taśma spiralna łączy łuki stopy z kątem miednicy i pomaga określić efektywne śledzenie kolana podczas chodzenia. W przypadku braku równowagi taśma sporalna uczestniczy w tworzeniu, kompensowaniu i utrzymywaniu ruchów skrętnych, obrotowych i bocznych. W zależności od postawy i schematu ruchu, a zwłaszcza nogi, która jest charakterystycznie bardziej obciążona, siły z nóg mogą przemieszczać się w górę po tej samej stronie lub przechodzić na przeciwną stronę ciała w okolicy kości krzyżowej, zwłaszcza w ruchu przeciwległym podczas chodzenia.

Uczestniczy w ruchach rotacyjnych występujących w trakcie chodu i podczas aktywności sportowej.

Duża część mięśniowo-powięziowej w taśmie spiralnej bierze również udział w innych głównych meridianach. Taśma spiralna jest zaangażowana w wiele funkcji. Ponieważ większość ludzi na całym świecie ma dominującą i recesywną rękę, nogę i oko, taśma spiralna rzadko jest idealnie wyważona na boki, ale można ją funkcjonalnie dostosować w dość szerokich tolerancjach.

Funkcja ruchowa

Ogólną funkcją ruchu taśmy spiralnej jest tworzenie i pośredniczenie w ruchach ukośnych i obrotowych oraz w ekscentrycznym i izometrycznym skurczu, ustabilizowaniu tułowia i kończyn, aby zapobiec ich rotacji.

Przebieg taśmy spiralnej

„Stacje” kostne„Tory mięśniowo-powięziowe”
Guzowatość potyliczna/
wyrostek sutkowaty kości skroniowej/
wyrostki poprzeczne C1 i C2
1
2Mięsień płatowaty głowy i szyi
Wyrostki kolczyste
dolnych kręgów szyjnych
i górnych kręgów piersiowych
3
4Mięśnie równoległoboczne
Brzeg przyśrodkowy łopatki5
6Mięsień zębaty przedni
Boczna część żeber7
8Mięśnie skośne brzucha zewnętrzne
9Rozcięgno brzuszne, kresa biała
10Mięśnie skośne brzucha wewnętrzne
Grzebień biodrowy11
12Mięsień naprężacz powięzi szerokiej
Kłykieć boczny
kości piszczelowej
13
14Mięsień piszczelowy przedni
Podstawa pierwszej
kości śródstopia
15
16Mięsień strzałkowy długi 
Głowa strzałki17
18Mięsień dwugłowy uda
Guz kulszowy19
20Więzadło krzyżowo-guzowe
Kość krzyżowa21
22Powięź krzyżowo-lędżwiowa, 
mięsień prostownik grzbietu
Guzowatość potyliczna zewnętrzna23

Bibliografia

Myers TW. Taśmy anatomiczne. Meridiany Mięśniowo-Powięziowe dla Terapeutów Manualnych i Specjalistów Leczenia Ruchem. DB Publishing, Warszawa 2010. 

Schleip R. (red.) Powięź. Sport i aktywność ruchowa. Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.

Zaciekawił Cię tekst, masz pytania? Napisz w komentarzu. 

Udostępnij, może się przydać kolegom fizjoterapeutom