Większość osób doskonale wie co należy ze sobą wziąć na fitness, by trening był jak najbardziej komfortowy, a zarazem by nie dźwigać w torbie zbędnych kilogramów. Doskonałym rozwiązaniem jest checklista z najważniejszymi rzeczami, o których musisz pamiętać. Dzięki temu będziesz mieść pewność, że masz ze sobą wszystko czego potrzebujesz do treningu, jak i po treningu, a w szatni unikniesz przykryh niespodzianek. Co zabrać ze sobą na siłownię?

To co zabierzesz ze sobą zależy od rodzaju zajęć, na które chodzisz i od twojego podejścia do treningu. Generalnie wystarczy strój (koszulka, spodnie), buty, ręcznik i coś do picia. Taki zestaw to jednak nie wszystko. Podstawą jest pojemna torba, do której spakujesz wszystkie potrzebne rzeczy, akcesoria i kosmetyki.

Co zabrać ze sobą na siłownię/fitness?

1. Odpowiedni strój

Wygodna bielizna

Najlepiej się sprawdzi sportowa bielizna, tzw. “druga skóra” oraz w przypadku kobiet dodatkowo sportowy top, który idealnie dopasowuje się do ciała i nie powoduje ucisków;

Koszulka

Krój i fason zależy od rodzaju zajęć i indywidualnych upodobań. Możesz wybrać koszulkę z krótkim/długim rękawem bądź na ramiączkach. Koszulka powinna być dopasowana do ciała jeśli wybierasz się na zajęcia, w których luźny fason będzie przeszkadzał, a Ty zamiast skupić się na ćwiczeniach będziesz poprawiać ubranie. Z drugiej strony koszulka nie może krępować ruchów. Wybierz odpowiedni rozmiar i idealny dla siebie fason.

Jeśli wybierasz się np. na jogę, pilates, zdrowy kręgosłup wybierz bardziej dopasowaną do ciała koszulkę, która idealnie sprawdzi się szczególnie w pozycjach odwróconych, pomoże w przyjmowaniu właściwej pozycji ciała i zapewni możliwość korekcji i poprawność wykonywania ćwiczeń. Luźne koszulki idealnie nadają się do zajęć aerobikowych, tanecznych, w których przez większość czasu przebywasz w pozycji stojącej. Zainwestuj w koszulkę z dobrej jakości materiału, aby poczuć się komfortowo zarówno na początku zajęć, jak i pod koniec. Zrezygnuj z koszulek bawełnianych, które nie sprawdzą się podczas intensywnych zajęć. Nie mają zdolności odprowadzania potu…

Spodnie fitnessowe/leginsy

Ich długość oraz fason (przylegające lub luźne) podobnie jak w przypadku koszulki zależą od rodzaju zajęć i indywidualnych upodobań. Pamiętaj jednak, że długie spodnie z rozszerzanym dołem nie sprawdzą się zarówno podczas dynamicznych treningów, jak i zajęć mentalnych. Z jednej strony łatwo możesz zaplątać się z nogawki, zaś z drugiej w pozycjach leżących, w których nogi są w górze będziesz ciągle poprawiać ubranie zamiast skupić się na poprawności wykonania ćwiczeń. Wybierając leginsy pamiętaj o kilku ważnych zasadach – nie mogą krępować ruchów, a także “zjeżdżać w dół” w trakcie wykonywania przysiadów.

Jak wybrać idealne leginsy?

Zrób w przymierzalni kilka przysiadów lub wykroków i zdecyduj czy czujesz się komfortowo. Możesz wybrać również fasony ze ścigaczem w psie wiązane na sznureczek – będziesz mieć pewność e zostaną na swoim miejscu podczas treningu. Jeśli w przymierzalni coś jest nie tak – nie kupuj… Źle dobrany strój może zniechęcić Cię do treningu

Skarpetki

Wybieraj te do treningu, aby czuć się komfortowo. Osobiście polecam stopki z tzw. zapiętkami na ścięgno Achillesa

2. Buty

Dobrze dobrane buty to podstawa każdych zajęć. Wybierz dobrej jakości obuwie sportowe przeznaczone do treningu. Zupełnie nie sprawdzą się te, w których chodzisz na co dzień. Ćwiczenie w zwykłych tenisówkach czy trampkach może być niebezpieczne. Jeśli wybierasz się na jogę lub pilates nie będziesz potrzebować butów – wystarczą zwykle klapki, aby dostać się z szatani na salę.

3. Akcesoria do ćwiczeń

Jeśli trenujesz z ciężarami (zajęcia typu BODY PUMP, POWER PUMP, FIT SZTANGI), na pewno przydadzą ci się specjalne rękawiczki antypoślizgowe. Zapobiegają otarciom i zapewniają pewniejszy chwyt.

Jeśli chodzisz na jogę możesz zabierać ze sobą swoją matę. Ćwicząc na boso, będziesz mieć pewność, że tylko Ty korzystasz ze swojej maty. Po zajęciach łatwo można ją zwinąć w rulon. Nie jest to jednak obowiązkowe… Kluby dysponują takim sprzętem.

4. Ręcznik? Ręczniki?

Ile ręczników zabrać? Ja polecam trzy 🙂 Dlaczego aż tak dużo?

  • pierwszy – ręcznik do treningu, najlepiej z mikrofibry, zajmuje mało miejsca nawet przy dużym rozmiarze
  • drugi – mały ręcznik do wycierania potu podczas ćwiczeń
  • trzeci – jeśli po zajęciach planujesz skorzystać z prysznica

5. Woda czy izotonik?

Podczas intensywnego treningu organizm mocno się poci, więc ważne jest odpowiednie nawodnienie. Najlepiej sprawdzi się butelka wody mineralnej (ale nie wody źródlanej!), ponieważ pozwoli Ci uzupełnić niedobory minerałów. Jeśli trening trwa dłużej niż 2h możesz też postawić na izotonik. Najlepiej zrobić własnoręcznie w domu izotonik (woda, sok z cytryny, miód, szczypta soli). Pamiętaj, że gotowe izotoniki zawierają duże ilości cukru, barwników i konserwantów i kalorii, które mogą zniwelować efekty treningu. Przed zakupem koniecznie przeczytaj etykietę!!!

6. Przekąska

Aby ułatwić mięśniom regenerację i zapobiec zmęczeniu, należy po treningu jak najszybciej uzupełnić składniki odżywcze (jest to tak zwane okno metaboliczne). Jeśli nie masz czasu na posiłek, spakuj do torby odpowiednią przekąskę. Może to być banan, baton proteinowy lub porcja odżywki białkowej. Unikaj jednak słodyczy, ponieważ obok węglowodanów zawierają szkodliwe tłuszcze trans i nie dostarczają organizmowi witamin.

7. Klapki

Dla zachowania higieny jeśli planujesz pójść pod prysznic po treningu. Mycie się na bosaka może być ryzykowane i zwiększa ryzyko zachorowania na grzybicę stóp. Klapki przydadzą Ci się również, jeśli wybrałaś zajęcia, podczas których ćwiczy się boso.

8. Kosmetyki

Jeśli bierzesz kąpiel od razu po zakończonym wysiłku, pamiętaj, aby wziąć ze sobą żel pod prysznic. Jeśli myjesz włosy będziesz potrzebować szamponu, i opcjonalnie odżywki, maski i wielu innych specyfików… 😉 Dla mężczyzn jest wiele kosmetyków 2 w 1. Dodatkowo możesz spakować balsam lub oliwkę, krem do twarzy, dezodorant. Jeśli jesteś kobietą i po treningu idziesz do pracy pamiętaj o kosmetykach do makijażu. Możesz zastanawiać się w co te wszystkie rzeczy spakować. Najlepiej sprawdzi się turystyczna kosmetyczna, która posiada wieszak, za pomocą którego może powiesić kosmetyczkę na uchwycie (haczyku) pod prysznicem, lub na drzwiach od kabiny. Taką kosmetyczkę bez problemu kupisz w sklepie sportowym

9. Bielizna na zmianę

Nikt by nie chciał wracać po treningu bez bielizny, szczególnie w zimie 😉

10. Worki

Worki przydadzą Ci się na buty, na czystą bieliznę i strój po treningu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zachowasz w torbie porządek i w łatwy sposób oddzielisz od siebie poszczególne rzeczy.

UWAGA!

Aby po spakowaniu wszystkich rzeczy torba nie była zbyt ciężka, zabieraj ze sobą akcesoria w wersji mini (kosmetyki w małych buteleczkach). Suszaki do włosów są zwykle dostępne w klubach. Ale jeśli nie ma możesz kupić małą/składaną w wersji dla podróżnych.

Czy o czymś należy jeszcze pamiętać?

Kategorie: Trening