Objaw wyprzedzania (standing flexion test)

Wykonanie

Pacjent stoi odwrócony plecami do fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta palpacyjne odnajduje oba kolce biodrowe tylnej górne. Pacjent stawia stopy równo na podłożu (badanie wykonuje się bez obuwia). Następnie zadaniem pacjenta jest z wyprostowanymi stawami kolanowymi wykonanie powoli skłonu w przód. W skłonie ocenia się położenie i ruchomość obu kolców biodrowych tylnych górnych.

Interpretacja

Kość krzyżowa przemieszcza się w stawach krzyżowo-biodrowych wzdłuż osi poziomej w stosunku do kości biodrowych (talerza miednicy). Ruch ten wymaga obniżenia się kości krzyżowej.

W warunkach fizjologicznych, z powodu swobodnego ruchu w stawach krzyżowo-biodrowych przy końcu pochylania tułowia, kolce biodrowe znajdują się na tej samej wysokości, jak na początku badania.

Jeżeli staw krzyżowo-biodrowy po jednej stronic nie obniża się, to kolec biodrowy tylny górny wraz z kością krzyżową, w porównaniu z drugą stroną, przemieszcza się ku górze (wyprzedza).

Brak obniżania się kolca albo obecność objawu wyprzedzania świadczy głównie o zablokowaniu, po stronie badanej, stawu krzyżowo-biodrowego. Obustronny objaw wyprzedzania może imitować obustronne skrócenie mięśni kulszowo-udowych.

Uwaga!

Przy ocenie objawu wyprzedzania należy ocenić i wykluczyć zaburzenia symetrii miednicy i stawów biodrowych. Skośne ustawienie miednicy spowodowane różną długością kończyn dolnych należy wyrównać przez podłożenie pod krótszą z nich deseczek.

Ryc. 1. Objaw wyprzedzania: a – pozycja wyjściowa, b – zablokowany staw krzyżowo-biodrowy po stronie prawej

Jak sobie radzicie z testem kolców?

Bibliografia:

Buckup K, Buckup J. Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Podoba Ci się wpis? Jest pomocny? Udostępnij go znajomym: