Rolowanie mięśni stało się coraz bardziej powszechne zarówno wśród profesjonalnych sportowców, jak i osób aktywnych fizycznie uprawiających sport amatorsko. Ważną rzeczą, o której należy pamiętać to dobrej jakości rolka.

Na czym polega rolowanie? Czym jest powięź? Kiedy należy się rolować? Jakie są są korzyści z rolowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Na czym polega rolowanie mięśni?

Rolowanie jest techniką uwalniania mięśniowo-powięziowego (SMR). Może pomóc złagodzić napięcie mięśni, ból i stany zapalne oraz zwiększyć zakres ruchomości stawów.

Rolowanie mięśni to inaczej samodzielne ich masowanie. Jest to proces przede wszystkim rozmasowywania powięzi przy pomocy narzędzia wykonanego ze specjalnego tworzywa. Roller służy do wykonania masażu powięziowego.

Zacznijmy od tego czym jest powięź?

Powięź jest nieprzerwaną, trójwymiarową siecią tkanek, która rozciąga się od stóp do głowy, od przodu do tyłu, od zewnątrz do wewnątrz. Powięź to łącznotkankowa struktura wypełniająca całe ciało na poziomie komórkowym, tkankowym i narządowym wpływa w sposób nieoceniony na funkcjonalność człowieka. Wszelkie patologie na danym poziomie, pozostawiają swój oddźwięk w strukturach znajdujących się na wyższych poziomach.

W jaki sposób działa rolka do automasażu i jak masuje powięź?

Z jednej strony brak ruchu, z drugiej zaś zbyt intensywny wysiłek fizyczny może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie powięzi, prowadząc do jej usztywnienia, ograniczenia ruchomości i pojawienia się bólu.

Po zbyt intensywnym treningu powięź może przyklejać się do mięśni – szczególnie jeśli w trakcie ćwiczeń wykonujesz powtarzalne ruchy.

Przyklejenie się powięzi do mięśnia objawia się jego zmniejszoną elastycznością. To powoduje znacznie słabszy dostęp krwi do mięśnia, i co za tym idzie tlenu i niezbędnych substancji odżywczych, przez co zaczynają tworzyć się w nich złogi toksycznych produktów przemiany materii. Aby tego uniknąć, roluj się regularnie.

Automasaż powięziowy wykonuje się przy użyciu piankowego rollera wykorzystując ciężar własnego. Opierając wybrany obszar ciała na rolce, wywieramy na nim nacisk. Takie miejscowe działanie pozwala zlikwidować napięcie w punktach spustowych, zaś wykonując bardzo powolne, płynne ruchy pozwala wymasować cały mięsień.

Rolowanie – kiedy? Przed czy po treningu?

Wszystko zależy od tego jaki jest cel rolowania i z jakimi problemami się zmagasz. Możesz rolować się zarówno przed, jak i po treningu. Nie ma też przeciwwskazań do tego, by rolować mięśnie i przed, i po ćwiczeniach.

  •     rolowanie przed treningiem można potraktować jako rozgrzewkę i przygotowanie do treningu, wpływając na ukrwienie mięśni. Jeśli taki jest cel rolowania wybierz roller karbowany
  •     rolowanie po treningu ma za zadanie przyspieszyć proces regeneracyjny i rozluźnić ciało, czego wynikiem będzie niwelowanie bólu z powodu przetrenowania

Korzyści wynikające z rolowania

I. Łagodzi ból

Rolowanie może być korzystne dla łagodzenia bólu mięśni i zmniejszenia stanu zapalnego.

II. Zwiększa zakresu ruchu

Rolowanie, które jest formą automasażu głęboko nawadnia i uelastycznia powięź, która jest zbudowana z tkanki łącznej. Powoduje to poprawę mobilności i zakresu ruchu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty rolowania, należy wykonywać je po każdym treningu.

III. Łagodzi ból pleców

Uwalnianie mięśniowo-powięziowe (SMR) może być skutecznym sposobem łagodzenia bólu pleców. Należy jednak zachować ostrożność, używając wałka piankowego w obrębie kręgosłupa. Aby użyć wałka piankowego do bólu dolnej części pleców, używaj gładkiego rollera. Do rolowania kręgosłupa możesz użyć specjalistycznego sprzętu, tzw. duoball.

Pamiętaj! Nigdy nie masuj się wałkiem z wypustkami w obrębie kręgosłupa!!!

IV. Pomaga w regeneracji i zapobieganiu kontuzjom

Zmniejsza stan zapalny występujący podczas procesu naprawy mięśni i pomaga w regeneracji mięśni. Pomaga także zapobiegać kontuzjom, utrzymując odpowiednią długość mięśni i usuwając nadmierne napięcie.

V. Zmniejsza cellulit

Chociaż najlepszym sposobem na zmniejszenie cellulitu jest utrzymanie aktywnego trybu życia i zdrowej diety, to rolowanie pomaga w rozbijaniu złogów celulitowych. Ponadto ujędrnia ciało i wygładza skórę oraz polepsza ukrwienie masowanych części ciała. Zwiększa przepływ krwi i elastyczność tkanki mięśniowej, stawów i powięzi – tkanki łącznej ciała – co pomaga w mobilności, ogólnym samopoczuciu i gładszym wyglądzie tłuszczu pod skórą.

VI. Sprzyja relaksowi

Wiele osób uważa, że ​​rolowanie działa relaksująco. Po automasażu mięśni możesz poczuć się mniej napiętym i spokojniejszym.

Czy rolowanie jest bezpieczne?

Rolowanie jest ogólnie uważane za bezpieczne, jeśli odczuwasz napięcie mięśni lub regularnie ćwiczysz. Ale unikaj rolowania jeśli masz poważne urazy – wówczas skonsultuj się z lekarzem bądź fizjoterapeutą.

Rolując kończyny dolne osobno wymasuj łydki i uda, omijając okolice dołu podkolanowego.

Na co zwrócić uwagę?

Rolka, którą używasz do rozluźniania powięzi powinna być wykonana z materiału dobrej jakości – hipoalergiczny, bezzapachowy, wodoodporny i łatwy w czyszczeniu.

Kliknij jeśli chcesz się dowiedzieć Który roller wybrać? – recenzja rollerów firmy BLACKROLL®

A czy Ty się rolujesz?