Na łamach recenzowanego czasopisma Medical Science Pulse ukazał się artykuł “THe CHANGES IN PROPORTION AND BODY COMPOSITION OF A WOMAN PRACTICING GROUP FITNESS TRAINING FOR THREE MONTHS” autorstwa: Agata Mroczek, Magdalena Chawałek.

Cała publikacja w języku angielskim kliknij

Poniżej streszczenie w języku polskim

Wstęp

Aktywność fizyczna jest doskonałą formą zapobiegania współczesnym chorobom. Najpopularniejszą formą aktywności fizycznej wybieraną przez kobiety są zajęcia grupowe. Kobiety najczęściej koncentrują się na ćwiczeniach dolnych partii ciała (ud, pośladków i brzucha). W ostatnich latach bardzo popularne stały się zajęcia taneczne (np. Zumba) lub ćwiczenia na mini trampolinach. Regularny trening fitness przyczynia się do pozytywnych zmian proporcji i składu ciała.

Cel badania

Celem badania była ocena proporcji i składu ciała kobiety uczęszczającej na grupowe zajęcia fitnes przez 3 miesiące

Opis przypadku

W badaniu wzięła udział kobieta w wieku 26 lat, uczestnicząca w zajęciach fitness trzy razy w tygodniu przez okres trzech miesięcy. Kobieta uczestniczyła w następującym cyklu treningowym: dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa) w treningu interwałowym na trampolinach; dwa razy w tygodniu (poniedziałek i piątek) na zajęciach ZUMBA®; i raz w tygodniu (środa) na zajęciach ABT (brzuch, pośladki, uda).

Dokonano pomiarów wysokości i masy ciała, obwodów pasa i bioder oraz grubości trzech fałdów skórno-tłuszczowych (pod łopatką, na tylnej powierzchni ramienia, na brzuchu). Obliczono wskaźnik masy ciała (BMI) i wskaźnik dystrybucji tkanki tłuszczowej (WHR) oraz przeprowadzono analizę składu ciała (% tkanki tłuszczowej, zawartość beztłuszczowej masy ciała).

Wykonano dwa pomiary: pierwszy na początku cyklu treningowego, drugi po zakończeniu.

Po trzech miesiącach treningu nastąpił spadek masy ciała (-2,2 kg), BMI (-0,77 kg / m2), obwodu pasa (-4 cm), obwodu bioder (-2 cm), WHR (-0,03), fałdów skórno-tłuszczowych: pod łopatką (-1 mm), na brzuchu (-3 mm), i na tricepsie (-3 mm), tkanki tłuszczowej (-2,6%). Nastąpił wzrost beztłuszczowej masy ciała (+1 kg).

Tabela 1. Charakterystyka cech somatycznych i składu ciała kobiety przed rozpoczęciem cyklu treningowego i po jego zakończeniu

ZmiennePrzed cyklem treningowymPo zakończeniu cyklu treningowegoRóżnica
Masa ciała [kg]59.557.32.2
BMI [kg/m2]20.8320.060.77
Obwód pasa [cm]75714
obwód bioder [cm]1021002
WHR 0.740.710.03
Fałd skórno-tłuszczowy pod łopatką [mm]11 10 1
Fałd skórno-tłuszczowy na brzuchu [mm]1613 3
Fałd skórno-tłuszczowy na tricepsie [mm]22193
Tłuszcz [%] 20.217.62.6
Beztłuszczowa masa ciała [kg]4748+ 1

Wnioski

Badanie to pokazuje pozytywny wpływ treningu fitness na proporcje i skład ciała.

SŁOWA KLUCZOWE: skład ciała, grupowy trening fitness, kobieta

Cała publikacja w języku angielskim KLIKNIJ