Wyobraź sobie sytuację, że siedzisz wiele godzin przy biurku, podczas pracy przy komputerze, a następnie w niedługim czasie idziesz na trening? Brzmi realnie? Czytaj dalej…
Pójście od razu na rower, pobiegać czy trening po wielogodzinnej pracy przy biurku nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale często dla niektórych z nas jedynym.
Niezależnie od tego czy biegasz, ćwiczysz siłowo, czy chodzisz na fintness silne plecy to podstawa stabilizacji górnej części ciała. Bardzo często wykonujemy ćwiczenia wzmacniające kręgosłup. Niestety bardzo często zupełnie zapominamy o ćwiczeniach rozluźniających czy mobilności.
Jak sobie poradzić?
Nie tylko terapia mięśniowo-powięziowa, ale także autorozluźnianie powięzi znalazło szerokie zastosowanie terapeutyczne. Stosowanie leków przeciwbólowych, które działają jedynie na skutek, a nie na przyczynę należy już dzisiaj do rzadkości. Wzrasta świadomość społeczeństwa w kwestiach zdrowotnych. Wielu pacjentom zależy na trwałej poprawie jakości życia, chociaż to wymaga zarówno pracy, jak i zaangażowania z ich strony, rezygnują z biernego czekania i chwilowego łagodzenia objawów bólowych przy użyciu leków.
Dlaczego bolą plecy?
Chociaż praca biurowa raczej nie należy do niebezpiecznych, to w wyniku stałego przebywania w wymuszonej pozycji siedzącej przez kilka godzin dziennie zachodzą niekorzystne zmiany przeciążeniowe i co za tym idzie pojawiają się bóle kręgosłupa. Takie zmiany nie powstają z dnia na dzień, ale są wynikiem wieloletnich zaniedbań, wynikających ze złej ergonomii pracy i nierzadko towarzyszącego stresu. Powoduje to zwiększone napięcie w tkankach otaczających kręgosłup, ich statyczne przeciążenie i w konsekwencji pojawiają się dolegliwości bólowe. Starając się unikać bólu dochodzi do przyjmowania wymuszonej przeciwbólowej pozycji ciała. Takie ustawienie może dodatkowo pogłębiać istniejące już wady postawy poprzez uruchomienie samoistnej kompensacji i w ten sposób powstaje mechanizm błędnego koła.
Dowiedz się więcej: Co musisz wiedzieć o bólu mięśniowo-powięziowym
Aby wspomóc normalizację napięcia tkanek miękkich, mięśni grzbietu oraz wokół kręgosłupa, można z jednej strony zastosować terapię mięśniowo-powięziową, czy masaż rozluźniający objętych bólem okolic. Z drugiej strony można wykonać samodzielnie w domu automasaż na rollerze. Najlepiej jednak nauczyć się techniki wykonywania takich ćwiczeń pod okiem specjalisty. Jeśli Twoje zmiany w obrębie kręgosłupa są poważne, a ból utrzymuje się od kilku miesięcy udaj się do fizjoterapeuty, który dokona odpowiedniej diagnostyki i oceni stopień dysfunkcji narządu ruchu oraz zaleci odpowiednią terapię.
Zobacz: 8 ćwiczeń z rollerem, które uratują Twój kręgosłup
Roller, to inaczej piankowy wałek o średnicy kilkunastu centymetrów. Dzięki swojej budowie idealnie wymasuje powierzchowne tkanki miękkie. Jednak, aby dotrzeć do punktów spustowych, potrzebny jest precyzyjny sprzęt o innej budowie i mniejszej średnicy. I tu z pomocą przychodzi duoball.
Co to jest Duoball?
Duoball to dwie piłki, połączone ze sobą. Zaprojektowane są do precyzyjnego rozluźniania mięśni i powięzi wzdłuż kręgosłupa, w tym mięśni prostowników odcinka lędźwiowego. Podwójne piłki są odpowiednie do ucisku punktów spustowych oraz mięśni wzdłuż kręgosłupa.
Duoball rekomendowany dla osób ze zmęczeniowymi lub przeciążeniowymi bólami kręgosłupa i karku. Zmniejsza także bolesność, napięcie i sztywność kręgosłupa jako uzupełnienie terapii.
Jakie są rodzaje Duoball?
Duoball występuje w dwóch rozmiarach:
- 8 cm – polecany obszar: kark oraz odcinek piersiowy
- 12 cm – polecany obszar: odcinek lędźwiowy kręgosłupa
Podsumowanie
Przy użyciu rollera możesz poprawić mobilność i co za tym idzie zakres ruchów w stawach. Ćwicząc z podwójną piłką możesz precyzyjnie rozluźnić punkt spustowy. W ten sposób zmniejszą się bądź zniwelują dolegliwości bólowe.