Test kolców

Test kolców służy do oceny funkcji stawu krzyżowo-biodrowego

Wykonanie

Fizjoterapeuta stoi za stojącym tyłem pacjentem i znajduje palpacyjnie kolec biodrowy tylny górny (spina iliaca anterior superior) oraz na tej samej wysokości grzebień krzyżowy pośrodkowy.

Chociaż w oryginalnym opisie testów proponowana jest pozycja stojąca fizjoterapeuty, zalecam jednak pozycję siedzącą na taborecie (z regulowaną wysokością siedziska) mając na uwadze ergonomię pracy.

Pacjentowi poleca się unieść kończynę dolną, zginając w stawie biodrowym i kolanowym do kąta 90 stopni. Następnie zadaniem pacjenta jest wysunięcie stawu kolanowego do przodu.

Interpretacja

w warunkach fizjologicznych przy nie zablokowanym stawie krzyżowo-biodrowym kość biodrowa (kolec biodrowy tylny górny) opada po stronie badanej. Kolec biodrowy tylny górny przemieszcza się w wyniku tego ruchu od ok. 0,5 do 2 cm w kierunku dystalnym.

Przy zablokowanym stawie krzyżowo-biodrowym nie dochodzi do obniżania kolca, i tym samym kolec zostaje na tym samym poziomie, a niekiedy nawet przemieszcza się ku górze (kranialnie) z powodu pochylenia miednicy.

Ryc. 1. Test kolców: a – pozycja wyjściowa, b – wolny staw krzyżowo-biodrowy, c – zablokowany staw krzyżowo-biodrowy

Najczęstsze błędy

Typowe błędy to nieprawidłowe ułożenie kciuków podczas badania. Pierwszy z nich to np. na obu kolcach biodrowych tylnych górnych. Kolejny błąd to ułożenie jednego kciuka na kolcu biodrowym, a drugiego na L5. Kolejne błędny to jeszcze inne ułożenie rąk fizjoterapeuty.

Podsumowanie

Test kolców pomimo, iż wydaje się bardzo prostym testem do wykonania wymaga jednak trochę praktyki. Błędem jest także przyłożenie kciuków w niewłaściwym miejscu pomimo znajomości anatomii prawidłowej lub topograficznej. Kolejny to brak odniesienia do badania na żywym człowieku (to, że wiesz jak dany test wygląda w książce nie gwarantuje sukcesu). Dlatego kluczową rolę odgrywa anatomia palpacyjna.

Praktyka! Praktyka! Jeszcze raz praktyka!

Ćwicz, aż dojdziesz do perfekcji 🙂

Bibliografia:

Buckup K, Buckup J. Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Podoba Ci się wpis? Jest pomocny? Udostępnij go znajomym: